Transformace grantonní Back-Office

Když jsem se připojila do Grantonu jako Asistentka pro HR, Marketing a rozvoj společnosti, měla jsem obrovskou výhodu, ale i nevýhodu v tom, že jsem měla příležitost vytvořit firemní backoffice téměř od nuly. Super bylo, že jsem si mohla nastavit vlastní systém a nemusela se přizpůsobovat něčemu, co už běželo. Na druhou stranu jsem se ve firmě potřebovala rychle zorientovat a pochopit potřeby firmy, aniž by na mě měl někdo více času. Chtěla bych vám blíže ukázat pět oblastí grantonní backoffice a jejich transformaci z „few men show“ na rostoucí firmu v dnešní podobě.

HR

HR jednoduše neexistovalo. Honza (náš CEO) si všechno zařizoval a evidoval sám, což bohužel občas znamenalo, že pár dokumentů skončilo v pomyslném šanonu – nedohledatelné. Nyní máme fungující HR o třech lidech a šanony máme reálné a plné dokumentů a obecně zařizujeme vše, co se týká vztahu Zaměstnanec – Zaměstnavatel či Granton – kontraktor. Protože víme, že naši zaměstnanci a kontraktoři nejsou jen papíry k založení, vedeme si evidenci narozenin a vymýšlíme pro ně (a také pro nás) různé workshopy a teambuildingy. Tyto akce probíhaly samozřejmě i v období p.B. (před Bárou), ale protože už teď vyjíždíme v počtu cca 20 lidí, je třeba trochu komplexnější organizace.

Recruiting

Nábor nových lidí probíhal většinou tak, že jsme využívali síť již polapených kolegů a na jejich doporučení přijímali nové. Teď už jsme tým téměř pěti statečných recruiterů. Zprofesionalizovali a sjednotili jsme hledání kandidátů a vlastně celý nabírací proces. Kromě LinkedInu jsme nyní založili firemní profil i na platformě Welcome to the jungle a stále aktivně hledáme nové možnosti, jak rozšířit naše řady. 

Finance

Veškeré finanční transakce byly zaznamenávány do jednoho excel sheetu. Nesplacené faktury Honza urgoval většinou dle pocitu – když mu přišlo, že více peněz odchází, než přichází. Zapisování financí jsem přebrala já a začala tak registrovat splatnosti faktur, jejich evidenci, objednávky na konzultanty či jejich timesheety. Kromě toho jsme rozšířili evidenci faktur na více úrovní – vytvořili jsme například i manažerské účetnictví, které do té doby neexistovalo. 

Office management

O chod kanceláře se staral původně sám Honza. Když něco potřeboval, tak si to šel koupit. V podstatě to tak funguje stále, ale teď to chodím kupovat já nebo holky z HR. Snažíme se naši kancelář udržovat v takovém stavu, aby do ní chodili lidi rádi a měli po ruce všechno, co k práci potřebují. Nejdelší HDMI kabel, co existuje? Po krátké debatě stačil jen třímetrový, ale i tak bychom ho určitě sehnali

Office

Kancelář jako takovou jsme původně měli na Budějovické, ale chodila jsem do ní převážně jen já. Jak se Granton zvětšoval, potřebovali jsme najít nějaké větší místo, a chvíli jsme i uvažovali o pronájmu nebo koupi bytu. Nakonec ale vyhrála možnost kanceláře se servisem a recepcí. Dneska máme v kanclu pravidelně obsazené čtyři stoly s monitory a pomalu už nám i ty přestávají stačit. Určitě je to ale dobrá taktika, jak všechny donutit, aby chodili brzo. Kdo dřív přijde, monitor jeho je.

Těch změn se ve firmě událo samozřejmě o dost více, ale o tom vám zas možná poví příště někdo jiný k tomu povolaný 😊 

PS: A aby to nevypadalo, že jsem přišla a spasila Granton – vše bylo ve spolupráci s mými všestrannými kolegy a teď už i skvělými kamarády ❤️

8 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Sdílet

Přečti si další články

Inverse Conway Maneuver!

“Any organization that designs a system (defined broadly) will produce a design whose structure is