Společenská odpovědnost v IT očima Grantonu

Poslední dobou trávím docela dost času posloucháním zpětné vazby od našich klientů. Zajímám se o to, jaké problémy v současné době řeší a zejména jedno vyjádření mě zaujalo. Ta věta mě zprvu trochu šokovala, ale musel jsem uznat, že má reálný základ. 

“Měli jsme tým složený z externích expertů a z interních juniorních zdrojů. Hlavním úkolem seniorních kolegů bylo postupně předat know-how. Bohužel to nefungovalo. Přece si někdo pod sebou nebude podřezávat větev…”

Vlastně to chápu. Externista je přeci pořád jen člověk, který kromě vykonávání své práce nejspíše živí i rodinu a hrozba okamžité ztráty příjmu je prostě hodně strašidelná.

Smířit se s tím ale nechci! Takhle to přeci fungovat nemá. Vždyť právě učení někoho mě posouvá kupředu. Možná dokonce více než ta činnost samotná. Nutí mě přemýšlet nad otázkami, které jsou mi kladeny. Nutí mě dělat si kvalitní přípravu i v oblastech, kde se zrovna aktivně nepohybuji a hlavně… Jde o komunikaci! Učit se předávat informace tak, aby to ten druhý pochopil. Není právě tohle jedna ze základních kompetencí jakéhokoliv analytika nebo konzultanta?

V naší firmě na to chceme jít úplně obráceně. Chceme motivovat naše konzultanty, aby pomohli klientům i s předáváním svých vědomostí kolegům, bez ohledu na to, odkud jsou. Chci pro naše klienty maximální přidanou hodnotu a zároveň chci našim lidem zajistit, že to, co předají, bude vynahrazeno zase něčím novým, co získají.

Nejlepší obrana pozice je útok a pohyb. Kontinuálně na sobě pracovat a být lepší v tom, co mi jde a můžu označit za svoji silnou stránku. 

U nás ve firmě proto rozjíždíme vlastní Granton Academy a nechceme být rozhodně zaměřeni jen na hard skills, ale právě i na rozvoj klíčových kompetencí našich konzultantů, aby v oblasti, kde působí, tvořili pravou hodnotu a zkušenost.

A tím se obloukem vracím k nadpisu, který je možná pro někoho lehce zavádějící. Věřím, že právě budování této mentality a přístupu v oblasti IT pomůže, aby celý sektor budoval silné charaktery, které mají i obecný pozitivní vliv na své blízké okolí.

Jaký na to máte názor Vy? Jste vždy připraveni poradit lidem nebo na to jdete jinou cestou?

4 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Sdílet

Přečti si další články

Inverse Conway Maneuver!

“Any organization that designs a system (defined broadly) will produce a design whose structure is