Nejsme už taky ve válce?

V posledních týdnech vládne minimálně evropským prostorem jedno zásadní téma – konflikt na Ukrajině. Tady v Praze řešíme jednu základní otázku: „Budeme za pár let vystaveni podobné situaci, v jaké je teď Ukrajina?“

Dle mého názoru to rozhodně nesmíme podceňovat. Stejně tak ale musíme dát pozor, jestli už z části ve válečném konfliktu nejsme. Stejně jako se internet a on-line prostor obecně považuje za svět bez hranic, jakýkoliv konflikt v tomto prostředí tyto hranice také nezná.

Každá entita může čelit „neznámému“ hackerskému útoku, jehož cílem můžete být jen proto, že vaše firma vyjádřila názor či dokonce aktivní postoj k nějakému tématu. Úkrytu za hranicemi není, každý je cílem…

I proto bychom se měli daleko více zajímat o vlastní zabezpečení v rámci on-line prostoru. Už jste se začali zajímat o to, co ty zkratky létající mediálním vzduchem, mezi které patří např. DDoS, VPN, dvoustupňová autentifikace, firewalls, atd., vlastně znamenají?

Pryč jsou totiž doby, kdy byly těmto situacím vystaveny jen nadnárodní firmy. Toto téma začíná být aktuální pro každého z nás.

Z firemního pohledu se díky tomu začínají čím dál více řešit otázky, které dříve v projektech nehrály úplně primární roli. Jak moc je moje IT architektura chráněná? A na kom moje bezpečí vlastně závisí?

Už není tak jisté, že platí, co je doma, to se počítá, a že nejbezpečnější systém je ten, který si sám spravuji. Kromě toho, že jsme on-line 24/7, je pořád důležité si uvědomovat, kdo může k mému serveru přijít a fyzicky se k němu připojit. Fyzickým připojením totiž padá hned několik bezpečnostních vrstev.

Kdo máte možnost, jděte někdy na virtuální prohlídku datových center s popisem všech bezpečnostních opatření a sami si odpovězte, zda jsou daná opatření zavedená i ve vaší firmě. Občas byste se určitě divili. Třeba když všichni zaměstnanci musí odevzdat kompletní biometrické údaje a schopnost dostat se do serverovny se skoro rovná vniknutí do věznice s nejvyšší ostrahou…

Oblast bezpečnosti je proto téma, které budeme jako Granton v nejbližších letech opravdu intenzivně řešit…

Schválně mi dejte do komentářů vědět, co vidíte vy jako hlavní výzvu pro nadcházející roky…

2 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Sdílet

Přečti si další články

Inverse Conway Maneuver!

“Any organization that designs a system (defined broadly) will produce a design whose structure is