Digitalizace, automatizace, revoluce?

Jsou toho teď plné zprávy. Každou chvíli nás různí experti upozorňují, že svět, jak ho známe dnes, se brzo změní. Je čas se opravdu začít bát? Hned na úvod si dovolím odpovědět a to jasným NE.

Tím ale myslím, že změny není třeba se bát, ale připravit se na ni. Je to jako při každé předchozí revoluci, kdy přišlo kolo, pára, elektřina, pásová výroba nebo třeba křemíkové čipy. Svět se změnil, ale nezhroutil…

Jak se na tuto dobu připravit? Zkusím to připodobnit ke svým mnohaletým zkušenostem s eliminací zbytečné lidské práce v korporátním světě. Zbytečnou prací myslím tu, která prostě už teď jde dělat efektivněji.  Dvoumetrovou díru už dnes nenecháme kopat deset lidí dva dny, ale jeden bagr s jedním člověkem jednu hodinu. V tom tkví základní myšlenkové nastavení, který by měl každý člověk chystající se na změnu mít. Nepřicházím o svou práci, ale otevírá se mi možnost přesunout se na pozici, kde bude moje práce znamenat více.  

Pojďme se ale společně podívat detailněji na hlavní pravidla této nové revoluce.

Zamysli se, jestli to, co děláš, je pořád třeba – Kolik už jsem zažil situací, kdy si všichni gratulovali k nasazení nového robota nebo vyvinutí automatického mechanismu pro zpracování úkolů, které přeci zabírali tolik času! Až po pár měsících se ale zjistilo, že robot pečlivě ukládá do cílové složky své výstupy, ale počet otevření souborů se velice trpělivě drží na počtu 0. Než začneš něco vyvíjet a automatizovat a otevřeš svou (nebo cizí) peněženku, zamysli se, proč to potřebuješ a pro koho to děláš.

Neupínej se na jednu cestu – Kdo se pohybuje v korporátním světě, ten se už asi někdy setkal s podobnou situací. Vím, že dotáhnutí konkrétní informace do formuláře je otázka dvou dní vývoje. Když ale poptám danou změnu u vývojového týmu, tak dostanu termín až někdy za 4 měsíce, protože daný tým je prostě přetížený. Nabídne se ale robotický tým, který je hned připravený nám pomoci. Hurá! Ale pozor! Zvažte, jestli cesta, která se na začátku jeví jako jednodušší, nebude komplikovanější dlouhodobě. Automatická integrace a robotizace má svá specifika, své plusy a mínusy. To je však téma na vlastní článek. Neupínejte se tedy na jednu variantu, ale vždy zvažte plusy a mínusy každé možnosti.

Spočítej si, jestli se to vyplatí – Není nic snazšího než zadávat úkoly na automatizaci, robotizaci či digitalizaci jednotlivých procesů a radovat se z každého nového přírůstku. I já jsem sice pro každou špatnost, ale musí se to prostě vyplatit! Vzpomeňme si na příklad bagru, který jsem uváděl na začátku. Nemá cenu, abychom si kvůli překopání jednoho malého záhonu kupovali nebo půjčovali bagr i s bagristou, který by jednou denně čekal na svých 5 minut slávy.

Toto je úvodní článek k širšímu tématu, kterému bych se rád nadále věnoval. Budu tedy rád za vaši zpětnou vazbu. Máte-li nějaké téma, které by vás zajímalo, rád k němu přispěji v dalším článku.

Tomáš Skácel – Přes deset let dělám korporátní svět efektivnější.

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Sdílet

Přečti si další články

Inverse Conway Maneuver!

“Any organization that designs a system (defined broadly) will produce a design whose structure is