Budou IT oddělení ještě někdy chodit do práce?

Tohle je otázka, kterou si mnozí z nás pokládají čím dál častěji. Už je to rok a půl, co většina firem velkého korporátního světa poslala své lidi pracovat domů na „Home Office (HO)“. Rubikon byl překročen. 

Virtuální prostor se stal naším novým domovem a přirozeným útočištěm. Kdo pracuje v tomto oboru, ví, že práce z domova a tzv. digitální nomádství bylo trendem již před pandemií. Jednalo se však spíše o výjimky a lidi se specifickým schopnostmi, kteří mohli tento způsob práce využívat naplno. Covid donutil většinu firem velmi rychle spustit sociální experiment, díky kterému se pro mnohé stal nedostižný sen realitou. 

Nebudeme-li si nic nalhávat, musíme uznat, že procento introvertních povah v IT sektoru, a zvláště pak v jeho vývojové části, zcela převažuje. Práce z domova tak, kromě časové úspory, umožnila lidem naplnit i své základní povahové vlastnosti a uchýlit se do stínu svých domovů.

Dovolím si tady spekulovat, že IT oddělení už nikdy více nebudou pracovat full-time z kanceláří. Proč si to myslím? Benefit, který si měli všichni IT zaměstnanci možnost vyzkoušet a zažít, se totiž stal velmi vyhledávaným a ceněným, na což musí napjatý IT trh bezpochyby reagovat.

Je to špatná zpráva?

Záleží jak a kdo se na to dívá. Rozdělme si toto téma do několika výzev:

Efektivita

Rozhodně nepatřím ke škarohlídům, kteří by tvrdili, že HO automaticky znamená zvýšené množství „proflákaného času“. Z mého úhlu pohledu se spíše zvyšuje tlak na kvalitní management a task tracking. Home Office totiž v plné míře odhalí, jestli je daný manažer schopen efektivně přidělovat svěřenou práci a zároveň kontrolovat požadovaný výsledek. Svět IT už přeci nemůže být měřen podle času stráveného u klávesnice v kanceláři (klukům z AMS se tímto omlouvám a chci říct, že si velice vážím jejich tvrdé práce, která často trvá 24/7), ale podle doručených výsledků.

Sociální distanc

Ten bývá hodně silným argumentem ve většině diskuzí. Každý z nás ví, že se daleko lépe jedná s člověkem z očí do očí a naživo. Platí to ale i ve světě IT? Podle mě v určitých oblastech určitě ano. Věřím, že zvláště analytici a architekti trpí na virtuálních meetinzích a naráží na nová omezení, která to s sebou nese. Berme ale, že je to prostě nové prostředí, se kterým se v této intenzitě teprve seznamujeme. Člověk je ale stvoření společenské a nenaplní-li potřebu sociálního kontaktu přímo v pracovní době, bude ji naplňovat jinými způsoby. Chytrá firma tak zreviduje svůj kalendář společenských akcí, protože chuť se jich účastnit začne významně růst.

Globalizace

Trend je neúprosný a dost manažerů se začíná ptát, jestli je opravdu třeba hledat zaměstnance na přehřátém českém trhu, když se práce přesunula do virtuálního prostoru. Na to mám jen jednu rychlou odpověď. Dotáhněte svou úroveň angličtiny alespoň na C1 – otevírá se Vám svět!

A co si o tématu myslíte vy?

Autor článku

Tomáš Skácel

Už přes deset let dělám korporátní svět efektivnější.

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Sdílet

Přečti si další články

Inverse Conway Maneuver!

“Any organization that designs a system (defined broadly) will produce a design whose structure is